13.05.2012

Cep Rehberi 7 - Askerlik

Askerlik


Yurtdışındaysanız ve gerekli koşulları sağlıyorsanız dövizle askerlik yapma imkanınız var

Askerlik görevi nedir?
Türkiye Cumhuriyeti uyruklu, fiziksel ve ruhsal açıdan sağlıklı her erkek, kanunlarımıza göre askerlik yapmakla yükümlüdür. Vatanına, milletine ve bayrağına bağlı her Türk erkeğinin yerine getirdiği bu kutsal sorumluluk 20 yaşına girince başlar, 41 yaşına girince sona erer.


Nasıl dövizle askerlik yapabilirim?
Dövizle askerlik yapabilmek için vatandaşlarımızın, Türkiye'de geçen süreler hariç, yurtdışında 3 yıllık (1095 gün) çalışma süresini tamamlamış olmaları gerekmektedir.


Dövizle askerlik yapabilmem için gerekli süreye neler dahildir?
• İşçi veya işveren olarak fiilen bir işyerinde çalıştıkları,
• İşsiz kaldıkları durumlarda işsizlik yardımı aldıkları,
• "Part-time" olarak da adlandırılan kısa süreli işlerde çalıştıkları,
• Banka veya gayrimenkul gelirleri ile geçimlerini sağladıkları süreler, dövizle askerlik hizmeti için gerekli çalışma süresinden sayılmaktadır.


Dövizle askerlik süresi ve bedeli ne kadardır?
2011 yılı itibariyle, dövizle askerlik süresi 21 gün, bedeli ise 5.112 Avro veya karşılığı yabancı ülke parasıdır (bu bedel 38 yaş sınırının dolduğu yılın sonuna kadar peşin veya en çok 4 eşit taksitte ödenmelidir).


Askerlik hizmetini ertelemek mümkün müdür?
Evet, 20 yaşından 38 yaşına kadar mümkündür. Yurtdışında işçi, işveren veya gemiadamı statüsünde bulunan vatandaşlarımızın son yoklama, celp ve sevk gibi her türlü askerlik işlemi, askerlik çağına girdikleri 20 yaşından 38 yaşına kadar, eğitim ve iş yaşamlarını aksatmamak için ertelenebilmektedir.


Konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi nereden alabilirim?


www.asal.msb.gov.tr
internet sitesini ziyaret edebilir veya 
0090 312 402 34 16 ve 0090 312 402 34 32
numaralı telefonları arayabilirsiniz.

Bu sayfanın içeriği T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nca hazırlanan Cep Rehberi, Yurtdışında Yaşayan Vatandaşımızın El Kitabı'ndan alınmıştır Rehberin tamamına Cep Rehberi bağlantısından ulaşabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder