13.05.2012

Cep Rehberi 4 - Sağlık


Sağlık

Sağlık sistemi ile ilgili şikayetler ve bilgi edinmek için Alo 184
İlk yardım ve acil sağlık hizmetleri için 112 Acil Servis

Türkiye'de hastalanırsam sağlık yardımlarından faydalanabilir miyim?
Ülkemizin Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Bosna-Hersek, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, K.K.T.C, Lüxemburg, Makedonya ve Romanya ile imzalayarak yürürlüğe koyduğu ikili sosyal güvenlik anlaşmaları sağlık yardımlarını öngörmektedir. Bu nedenle, anılan ülkelerden geçici olarak ülkemize gelen sigortalılar ve emekli olduktan sonra ikametini daimi olarak ülkemize nakleden vatandaşlarımızdan, o ülkelerde hastalık sigortasına kayıtlı olanlar ülkemizde sağlık yardımlarından faydalanabilirler.

Sağlık yardımlarından yararlanmak için nereye başvurabilirim?
Bulunduğunuz ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü / Sosyal Güvenlik Merkezlerinde bulunan Yurtdışı İşlemleri Servislerine müracaat etmeniz yeterlidir.

Sağlık Yardım Belgesini nasıl temin edebilirim?
Sağlık yardımlarından faydalanacaklar bağlı bulundukları sigorta kurumundan belge getirmek zorundadır. Sağlık yardım hakkı belgeleri ülkelere göre şunlardır:


Sosyal Güvenlik Sözleşmesi bulunmayan bir ülkeden geldim, sağlık yardımlarından faydalanabilir miyim?
Geldiğiniz ülke ile Türkiye Cumhuriyeti arasında ikili sosyal güvenlik anlaşması bulunmuyorsa veya mevcut ikili sosyal güvenlik anlaşmaları hastalık sigortasını kapsamıyorsa, Türkiye'deki sağlık kuruluşlarından ücreti karşılığında sağlık hizmeti alabilirsiniz. Söz konusu hizmetle ilgili yapacağınız harcamayı ikamet ettiğiniz ülkedeki sağlık sigortanızın karşılayıp karşılamayacağını, gelmeden önce bağlı bulunduğunuz sigorta kurumundan öğrenmenizde fayda vardır.
Bu sayfanın içeriği T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nca hazırlanan Cep Rehberi, Yurtdışında Yaşayan Vatandaşımızın El Kitabı'ndan alınmıştır Rehberin tamamına Cep Rehberi bağlantısından ulaşabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder