14.05.2012

Dünya Hali - 14 Mayıs 2012 Pzt.

Sivil toplum örgütleri için projelerin önemi
Göçmen örgütlerinin sivil toplum örgütleri para kaynakları
Federal başbakanlık göçmen zirvesi nedir
Göçmen forumu nedir
Forum sözcüsünün görevleri

Kenan Küçük
Kenan Küçük - Lünen/Almanya
Multi-Kulti Derneği Başkanı
Alman Başbakanlığı Göçmen Zirvesi üyesi
Göçmenler forumu federal düzeyde sözcüsü

Yayından:
" Kurumumuz bir göçmen kurumu.
2011'de 50.yıl törenleri yapıldı. Birçok dernek var bunların arasında en profesyonel çalışan derneğiz. Türkiye ile birlikte de projeler de yapıyoruz. Türkiye'ye gönderdiğimiz gençler var ve bunların hepsi Türk kökenli değil.Türkiye'de iş piyasasına nasıl girilir bu konuda staj yapıyorlar. 50 yıllık göç içerisinde ilk gelenlerin geri dönme isteği daha sonra azalmaya başladı. 
Çok sayıda göçmen derneği var. Bu derneklerin entegrasyonda iyi bir köprü olacağı değerlendiriliyor. Çok özverili çalıştıkları için bazı beklentilere cevap veremiyorlar. Biraz daha profesyonelce yönetilmeleri gerekiyor.
III. ve IV. kuşağın dernek çalışmaları daha farklı olacak."
Refah Örgütünün bünyesinde bizim de dahil olduğumuz 10 bin dernek var bunlardan 160 kadarı göçmen kökenlilerin kurduğu dernek. Bunların en büyük hedefi yabancıların entegrasyonuna katkıda bulunmak. Biz bu yapıyı değerlendirerek önümüzdeki dönem derneklerin maddi kaynak sağlamaları konusunda girişimimiz olacak.
Çok kültürlülük sadece tabelamızda değil...
14 değişik ulus ve inançtan arkadaşlarımız var. Kurum olarak çok kültürlülüğü öne çıkarıyoruz. 2010 yılında uyum zirvesinde Başbakanın basın toplantısına katılmıştım. Başbakan Almanya çok kültürlü olmadığını söylemişti. Ben de daha sonra Sayın Şansölye'ye siz öyle dediniz ancak ben çok kültürlü forumun genel müdür olarak yanınızda bulunuyorum demiştim.
Çocuk yuvasına giden çocukların %60-65'i yabancılardan oluşuyor.
Özellikle gençlere ağırlık vereceğiz. Yabancı gençler sadece fabrika işçisi olarak değil bu ülkedeki er alanda, her kurumda, her meslekte yer almasını görmek istiyoruz."


Multi-Kulti Forum'un çalışmaları ve projeler...
Zeynep Kartal
Zeynep Kartal Lünen/Almanya
Multi-kulti forum Proje Koordinatörü ve Basın Sözcüsü


Yayından:
"  Özellikle eğitim konusunda yoğunlaşıyoruz. Çünkü göçmenler Alman kurumlarının eğitim faaliyetlerinden daha az faydalanan bir grup. Bunun dışında göçmenlerin Alman toplumuyla yakınlaşması da ağırlık verdiğimiz konular arasında.
Almanya'nın şekillenmesinde göçmenlerin daha fazla ağırlığını koyması gerekiyor. 
Göçmen forumunun sözcülüğüne Kenan Küçük seçildi. Bu forum çatısı altında 160 kadar dernek var."
Özellikle gençlere yönelik projelere ağırlık veriyoruz; meslek edindirme, farklı dinlerden gençleri bir araya getirmeye, birbirlerini tanımalarını sağlıyoruz. Bunun dışında Yunanistan, İspanya ve Türkiye ile birlikte projeler gerçekleştiriyoruz


Alman kurumlarında göçmenlere nasıl daha fazla yer verilebilir, yabancı kökenli olup da göçmen kökenli işverenlerin de Alman gençlerine fırsat vermesini istiyoruz. Projemiz şimdiye kadar çok başarılı. Kurumlar da yavaş yavaş Almanya'nın çok kültürlü bir ülke olduğunu kabullenmeye başladılar. Göçmen kökenli gençlerin de meslek hayatına kazandırılması çok önemli. Alman kurumları da bu konuya önem vermeye başladılar."
Daha fazlasını dinle:
Kenan Küçük-Zeynep Kartal
…………………….

Kuzey Ren Vestfalya seçim sonuçları ve Federal seçimlere etkisiMete ATAY - Bonn/Almanya
Almanya Türk Öğretmenler Federasyonu Onursal Başkanı

- Seçime hangi partiler girdi?
- Kaç Türk aday seçime girdi, bunlardan kaçı milletvekili seçildi?
- Seçimlerden sonra insanlarımız neler bekliyorlar, onların beklentileri neler?
- Seçimlerde sürprizler var mı? 
- Nasıl bir hükümet kurulması bekleniyor?Yayından:
"Seçimler herkesin beklediği gibi sonuçlandı. Artık yeni bir federal hükümetin oluşması gündeme geldi. Hükümet çok büyük bir şok geçirdi.
Bu seçimler bir erken seçimdi. Normal şartlarda 2015'te yapılması gerekiyordu. Erken seçimlerde beklendiği gibi SPD en parlak zaferlerinden birini elde. Hristiyan Demokratlar ise büyük bir yenilgi yaşadı. Bu sonuçlar SPD ve Yeşillerin yeni bir hükümet oluşturmasını gündeme getirdi. Sonuçlara göre SPD %39 +5, HD %26 -10) Yeşiller 12, Korasnlar da %8.5 oy aldı. 30 Türk kökenli milletvekili katıldı. Maalesef Sol Parti'nin barajı aşamaması nedeniyle toplam 6 Türk kökenli milletvekili KRV meclisine girdi.
En güzel sonuçlarından birisi seçim kampanyalar sırasında aşırı sağcı parti   meclise girememesi. Yenilik ve Adalet Birliği oylarını arttırmasına rağmen parlamentoya giremedi. 
Türk kökenli seçmenlerin ilgisi
Elimizde sayılar yok ama daha öncekine nazaran bu kez katılım daha yüksek.
Göçmenler bütün partilerin hedefindeydi. Bütün partiler dernekleri, camileri ziyaret ettiler, sivil toplum örgütleri taleplerini bizzat adaylara iletebildiler. seçim sonucunu etkilecek şekilde sandık başına gittiklerine inanıyorum.
Irkçı partinin provakasyonu bence Türk seçmenlerin sandığa gitmesini etkiledi.
Vatandaşların beklentisi ne?
Çifte vatandaşlık,
yerel seçimlerde oy hakkı, anadili eğitimi, İslam din dersi, uyum politikalarının çağdaşlaştırılması gibi konularda talepler umarım göz önüne alınır. SPD ve Yeşiller bu konuda söz verdiler. Bu açıdan göçmenler bu iktidardan çok şey bekliyor.
Sürprizler
Üç Türk kökenli milletvekili Sol Parti'nin barajı aşamaması nedeniyle meclise giremedi. Korsanlar dördüncü eyalette de meclise girmeyi başardı. Ama en büyük sürpriz aşırıcı sağcı partinin barajı aşamaması oldu."

Daha fazlasını dinle:
Mete Atay


Programın podcast kaydını dinlemek için:
Dunya Hali 14.05.2012


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder