13.05.2012

Cep Rehberi 3 - Trafik


Trafik
  
Trafikle ilgili soru ve sorunlarınız için danışma hattı ALO 155

Yurtdışından aldığım sürücü belgesi Türkiye'de geçerli midir?
Evet. Yabancı ülkelerden aldığınız sürücü belgesi ile ülkemizde yabancı ve Türk plakalı araçları kullanabilirsiniz. Türk vatandaşları yurda kesin dönüşlerinde bir yıl içerisinde sürücü belgelerini değiştirmedikleri takdirde, değiştirinceye kadar araç kullanamazlar.

Türkiye'den aldığım sürücü belgesi yurtdışında da geçerli midir?
Ülkeler arasında farklı uygulamalar olduğundan gideceğiniz ülkenin mevzuat hükümleri geçerlidir. Ancak, Türkiye Turing ve Otomobilciler Kurumundan "Uluslararası Sürücü Belgesi" alınması halinde, bu belge ile yabancı ülkelerde 1 yıl araç kullanılabilmektedir. Daha detaylı bilgi için: www.egm.gov.tr

Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) nedir?
Otoyollar ve Boğaz Köprüleri gişelerinde nakit ücret tahsilatı yapılmamakta, yurtdışından gelen vatandaşlarımız Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) ile geçiş yapabilmektedir.

KGS yüklemesi nerede yapılabilir?
Yurtdışından gelen vatandaşlarımız banka şubelerinden ya da ücretli otoyollara giriş yapacakları ön gişelerden kartlarını alarak ne kadar geçiş yapmayı düşünüyorlarsa o kadar kredi yüklemesi yapabilir ve kartlarını Türkiye'de tüm otoyollarda kullanabilirler.

Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) nedir?
OGS, araca takılmış olan OGS cihazı ile otoyol ve köprü gişeleri arasında sinyal yoluyla veri alışverişinde bulunarak bütçenizden para düşülmesini sağlayan sistemdir. Yurtdışından gelen vatandaşlarımız OGS kullanmak isterlerse, araçları için cihaz almaları gerekmektedir. OGS aboneleri otoyol ve köprüleri % 20 indirimli kullanır.

Ülkemizde hız sınırları ne kadardır?
Sevdiklerinize, memleketinize bir an önce kavuşmak için sabırsızlandığınızı biliyoruz. Ancak, mal ve can güvenliğiniz için hız sınırlarına uyacağınızdan da eminiz. Ülkemizde uyulması gereken hız sınırları şöyledir:

Ülkemizdeki trafik cezaları ne kadardır?
Türkiye'de trafik cezaları 66,00 TL'den 15.640.00 TL'ye kadar çeşitlilik göstermektedir. Ülkemiz, şehir içi ve şehir dışı yollardaki radar ve MOBESE uygulamaları ile daha etkin denetlenen bir trafik sistemine kavuşmuş durumdadır.

Trafik cezasına nasıl itiraz edebilirim?
Hatalı yazıldığı düşünülen bir trafik cezasına itiraz, o ilde bulunan Trafik Mahkemesine, bunların bulunmadığı yerlerde ise Sulh Ceza Mahkemesine yapılabilir.

Trafikle ilgili şikayetlerimi nereye yapabilirim?
Trafikte tehlikeli bir durumla karşılaşılması halinde, şikayetin en yakın trafik polisine veya telefonla 155 numaralı polis imdat hattına yapılması gerekmektedir.

Alo 159 nedir?
Karayolları nelerdir?
Alo 159, Türkiye karayollarında seyahat eden sürücülerin, yol güzergahı ile ilgili bilgi alabileceği ve kaza durumunda kurtarma yardımı isteyebileceği ücretsiz bir hattır.

ile ilgili arayacağım numaralar

Karayolları Bilgi Hattı: 159 Yol Danışma Hattı: 0 312 415 88 00 OGS-KGS Danışma Hattı: (0090) 444 11 17 Yola çıkmadan önce www.kgm.gov.tr'den gerekli yol bilgilerine ulaşabilirsiniz.


Cep Rehberi'nde yer alan diğer konular:

Bu sayfanın içeriği T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nca hazırlanan Cep Rehberi, Yurtdışında Yaşayan Vatandaşımızın El Kitabı'ndan alınmıştır Rehberin tamamına Cep Rehberi bağlantısından ulaşabilirsiniz. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder