13.05.2012

Cep Rehberi 11 - BİMER


BİMER


BİMER'le devlet size
telefonunuz ve internetiniz kadar yakın


Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) nedir?
BİMER, bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak hayata geçirilen bir halkla ilişkiler uygulamasıdır. BİMER ile vatandaş-devlet arasındaki iletişim kanalları açık tutulacak, müracaatlar her zaman ve her yerden yapılabilecek, bu müracaatlara en hızlı şekilde cevap verilmesi sağlanacaktır.

BİMER'e yapılacak başvuruların kapsamı nedir?
BİMER'e yaşadığınız olumsuzluklar konusunda şikayette bulunabilir, her konuda bilgi edinme hakkınızı kullanabilirsiniz. Başvurularınız ilgili Bakanlık ve Genel Müdürlüğe iletilerek size en kısa zamanda dönüş yapılır.

BİMER'e nasıl müracaat edebilirim?

Başvurularınızı;
• Kaymakamlıklar, valilikler ve bakanlıklarımızda kurulan halkla ilişkiler müracaat bürolarına şahsen,
• Alo 150'ye telefon ederek ya da
• bimer@basbakanlik.gov.tr adresine elektronik posta ile
yapabilirsiniz.

Başvurmak için Tıklayın: 


Ülkenize e-Devlet kapısından girin


e-Devlet Nedir?
e-Devlet, vatandaşlara devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması demektir. Bu sayede, devlet hizmetlerinin vatandaşa en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenmektedir.

e-Devlet Kapısı Nedir?
e-Devlet Kapısı, tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan bir internet sitesidir. Kapı'nın amacı, kamu hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına bilgi ve iletişim teknolojileriyle etkin ve verimli bir şekilde sunmaktır. Bu sayede kullanıcılar ihtiyaçları doğrultusundaki bilgi ve hizmetlere kolaylıkla erişebileceklerdir.

e-Devlet şifresi nedir? Nasıl alabilirim?
Türk vatandaşlarının e-Devlet hizmetlerinden yararlanabilmek için e-Devlet şifresine ihtiyacı vardır. Şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden ya da bulunduğunuz ülkedeki konsolosluklardan, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

Vatandaşlar e-Devlet kapısını nasıl kullanabilirler?
Bilgilendirme amacıyla sunulan içeriklere erişim için www. turkiye.gov.tr adresini yazıp sayfayı görüntülemeniz yeterli olacaktır.

e-Devlet Kapısında ne tür hizmetler verilmektedir?
e-Devlet Kapısı üzerinden vatandaşlara verilen hizmetler genel olarak şöyle gruplandırılabilir:
Bilgilendirme hizmetleri, entegre elektronik hizmetler, ödeme
işlemleri, kurum ve kuruluşlara kısa yollar; güncel bilgiler ve
duyurular, kurumlardan vatandaşlara mesajlar.
Aynı zamanda kamu kurumları arasında bilgi ve belgelerin
paylaşımı da e-Devlet Kapısı tarafından sunulan hizmetler ile
sağlanmaktadır.

Entegre elektronik hizmet nedir?
e-Devlet Kapısı üzerinden sunulan elektronik kamu hizmetleridir. Kişisel bilgilere erişim veya kimlik doğrulama gerektiren entegre elektronik hizmetlere erişim için; şifre, e-imza veya mobil imza gibi kimlik doğrulama araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Ayrıca, e-Devlet Kapısı üzerinden alınacak bazı elektronik hizmetler için (vergi, harç vs. gibi) ödeme yapılması gerektiğinde ödeme birimi hizmeti sayesinde bu ödeme işlemleri de güvenli bir ortamda e-Devlet Kapısı üzerinden yapılabilmektedir.

Türkiye'deki haklarınızı kullanabilmek için "Adres Beyan Formu"nu doldurdunuz mu?
Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza ilişkin sağlıklı ve güncel verilerin bulunması ve devletimizin geliştireceği çalışmalar (oy kullanma, askerlik vb.) açısından, ikamet ettikleri yere en yakın dış temsilciliğe başvurarak "Adres Beyan Formu" doldurmaları gerekmektedir.
Örneğin:
Önümüzdeki seçimlerde oy kullanmak isteyen vatandaşlarımızdan;
• Yurtdışında ikamet etmesine rağmen, Yurtdışı Seçmen Kütüğünde kaydı bulunmayan veya
• Yurtiçi Seçmen Kütüğünde kayıtlı olup da, yurtdışına taşınanların
adres beyan formunu doldurması gerekmektedir.

 Bu sayfanın içeriği T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nca hazırlanan Cep Rehberi, Yurtdışında Yaşayan Vatandaşımızın El Kitabı'ndan alınmıştır Rehberin tamamına Cep Rehberi bağlantısından ulaşabilirsiniz. Hiç yorum yok:

Yorum Gönder