23.05.2012

Dünya Hali - 23 Mayıs 2012

Kuzey Ren Vestfalya Seçim sonuçları ve Almanya

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen parlamento seçim sonuçları Eyalet ve Almanya geneli açısından ne anlama geliyor?
Bu eyaletteki seçim sonuçları Almanya federal parlamento seçimleri için de bir gösterge kabul edilebilir mi?
Hristiyan Demokrat Parti’den ilk kez bir Türkiye kökenli Alman vatandaşının da aday gösterilmesi bu partinin göçmen politikasında bir farklılaşmanın belirtisi olarak kabul edilebilir mi?
Göçmen kökenlilerin Almanya’nın siyasi yaşamında daha etki olabilmesi için neler yapmak gerekir?
Göçmenlikten yurttaşlığa geçişte demokratik katılımcılık ne kadar önemlidir?


Serap GÜLER
Kuzey Ren Vestfalya Eyalet Milletvekili (CDU)

"Kan kaybına uğradığımız bir seçim. Eyalette koalisyon ortağı olmayı bekliyorduk ancak mümkün değil.
Benim seçilmem de bir değişimin sonucu.
Seçim bölgemde partimden fazla oy aldım. Bu da Alman halkının göçmen politikacılara ön yargılı yaklaşmadığını gösterdi. Schleswig-Holstein ardından Kuzey ren Vestfalya'da da seçim yenilgisi aldık. Federal seçimler için şimdiden bir şey söylemek mümkün değil.
Türk kökenliler CDU'ya yakın bakmıyor. Türk kökenlileri kazanmamız gerekiyor.
Çoğu Türk kökenli Alman vatandaşlığına geçmek istemiyor. Geçenlerin sayısı hala çok düşük. Bir seçime giriyorsanız sadece Türklerden değil diğer vatandaşlardan da oy almanız gerekiyor.
Türk gençlerinin daha çok politikaya girmesi gerek. Aslında okul zamanında siyasete soğuk bakan bir insandım ama bir şeylerin değişmesini istiyorsanız aktif çalışmanız gerekiyor."

Daha Fazlasını dinle:
Serap GülerAhmet KÜLAHÇI
Hürriyet Gazetesi Berlin Muhabiri

"Seçim sonuçlarıyla ilgi olarak kaybedeni konuşmak gerekir. CDU'nun eyalet başbakan adayı Norbert Röttgenhem eyalet seçimini kaybetti hem de bakanlık koltuğundan oldu. Merkel'in ardından en güçlü kişi olarak gösteriliyordu. İki işinden birden oldu. Angela Merkel başarılı bir politikacı olarak değerlendiriliyor. Kamuoyu işsizlikteki azalmayı onun başarısına bağlıyor.
Kamuoyu yoklamaları CDU-CSU'nun ilk parti olacağını gösteriyor.
Ciddi bir hükümet krizi olacağını sanmıyorum.
Partiler artık göçmenlere de yer vermeye başladılar. Bunların sayısı hala çok düşüktür ama aynı zamanda da küçümsenmemelidir.
Türk adaylmarın çoğu kendi seçim bsölgelerinde sadece Türklerden değil diğer Alman ve s-göçmen kökenlilerden de oy almışlardır. Göçmen kökenlilerin de küçük yaşlardan itibaren siyasi yaşamda yer almaya başlaması gerekir.
Çifte vatandaşlık Alman politikacıların bir sorunudur. Alman Anayasasına da karşı bir durumdur.
Politik katılımda gerçekten insanların buraya ait olduklarını hissetmesi çok önemlidir. Almanya'nın demografik yapısında büyük değişiklik bekleniyor. Alman toplumunun dışarıdan gelenlere yaklaşımını da değiştirmesi gerek.
Türklerin %90'a yakını bu ülkede yaşamaktan mutludur.
Almanya bir islam ülkesine karşı savaşa Almanya'yı savunur muydunuz %50'ye yakını savunuruz diyor. Kendisini Almanya'ya  daha yakın hissediyor."

Daha Fazlasını  dinle:
Ahmet Külahçı

Can ÜNVER
Türksam Göç Araştırmaları Enstitüsü Başkanı

"Federal seçimler için henüz vakit var ama bir trend ortaya çıktı.
Resesyonla baş etmeye çalışan Avrupalılarn Merkel'in başını çektiği kemer sıkma politikasını pek onaylamadıkları yolunda. Bunun istihdama, tüketime zarar verdiği söyleniyor. Bu tartışmaların Almanyayı da etkilemesi önemli.
2013 için pek tahmin yapmak için erken ama SPD birinci parti, CDU ikinci parti olabilir.
İnsanlarımızın dokusu da değişmeye başladı. Yaşantıları, yaklaşımlarıyla Alman vatandaşlarına benzemeye başladılar. Almanya'nın daha fazla demokratikleşmesi göçmen kökenlilerin de siyasi arenada yer alması gerek.
Almanya bir yandan da kan kaybediyor. Almanya'da yetişen, akademik formasyon kazanmış Türkler Türkiye'ye geliyorlar.
Almanya'da göçmenlerin varlığını kabul eden, tartışmayan bir kültürün oluşması ve Almanya'nın da bu konuda yaklaşımını değiştirmesi, kucaklaması gerekiyor.

Yaşadığınız yere it olduğunuzu hissetmeniz, orayı vatan bellemeniz gerek. Bu ana vatanı unutmak anlamında değil.
Kendinizi yabancı olarak görürseniz, sizin hakkınızdaki , sizin aleyhinize politikaları başkaları üretir.
Türkler için çifte vatandaşlığı kaldıran Almanya diğer Avrupa ülkeleri için böyle bir yasak koymuyor.
Bu konuda liberal bir beklenti içindeyim. Bu konuda asıl çalışma CDU'dan gelmeli çünkü SPD ve Yeşiller'in zaten bu konuda sorunu yok.

Almanya'da siyaset kurumundaki arızaları yavaş yavaş kaldırma zamanı gelmiştir. CDU'dan ve Türk kökenli politikacılardan bu anlamda adımlar bekliyoruz."

Daha Fazlasını  dinle:
Can Ünver

Programın tamamını dinlemek için:
Serap Güler-Ahmet Külahçı-Can Ünver'i dinle

İlgili diğer bölümler:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder