10.10.2012

Dünya Hali - 10 Ekim 2012


Belçika’da yerel seçim ve Türkler-3
Belçika’da yerel seçimler ve Belçika Türk toplumu açısından anlamı
Belçika Türk toplumunun siyasete ve siyasetçilere bakışı
Partilerin göçmen kökenli seçmene yaklaşımı
Türk adayların parti tercihleri
Seçim ülkeye ne getirecek
Seçimlerde göç kökenli seçmenlerin etkisi
Türk adayların performansı

Güler TURAN
Anvers Belediye Meclisi için
SP.a+CD&V Listesinden 8. Sıra adayı

Yayından:
"İlginç bir seçmen profiliyle karşılaşıyoruz. Birinci nesilin demokrasi bilinci sonraki genç nesillerden daha fazla. Gençlerin demokratik katılımı için ön ayak oluyorlar. Belçika'da seçme ve seçilme, vatandaşlık  hakkını sosyal demokratlar verdi. Oy kullanırken bilinçli davranmak gerekiyor. Beraber başardık. Üçte biri ırkçı olan bir şehirde Belediye Başkan yardımcısı oldum."

Daha fazlasını dinle: Güler Turan, Resul Tapmaz, Can Ünver  Süre: 29'

Resul Tapmaz
Gent Belediye Meclisi için
SP.A/Groen İttifakı Listesinden 9. Sıra adayı

Yayından:
Avrupa'da bazı dengeler değişiyor. Demokrasilerde değişim yerel seçimlerde olur. Türk toplumu olarak bir fark yaratalım. Anvers bizim için çok önemli. Anvers'in sağ partinin eline geçmesi Türk toplumu için çok kötü olur. Eminim ki halkımız aklıselimle hareket edecek ve eşit hak ve özgürlükler lehinde oy kullanacaktır.
Daha fazlasını dinle: Güler Turan, Resul Tapmaz, Can Ünver  Süre: 29'


Aysel Bayraktar
Anvers Belediye Meclisi için
SP.A listesinden 2. Sıra dayı

Yayından:
Yerel seçimde insanlar biraz daha dikkatli oluyorlar. Kendi çevresinde sorunları bilen adaylar söz konusu. Türk toplumu açısından sorumluk alıyoruz.
SP.a önemli bir adım attı. 4 Türk kökenli aday gösterdi. Programını benimsediğim için ben de aday oldum. Lier'de bir cami yapılması için çabalarımız var. Başörtüsü yasağı konusunda da çalışmalarımız olacak. Haklarımızı başkalarının savunmasını beklememeliyiz. Önyargılar oluşuyor. Bunlar bizim zararımıza. Biz de önyargıları yok etmek için ne yapmamız gerektiğini bulmalıyız.
Çok sayıda Türk kökenli adayın katılması sorun olabilir. Bu konuda stratejik davranmak gerekir. Biz bunu Lier'de yaptık.
14 Ekim'den sonra bazı şeyler netleşecek.
Yabancı kökenli adayların çok oy alması bir sonraki seçimi de etkileyecektir. Bu durumda göçmen kökenlilerin fikirlerini de alma ihtiyaçları olacak.

Daha fazlasını dinle: Aysel Bayraktar, Can Ünver  Süre: 15'


Dr. Can Ünver
Türksan Göç Araştırmaları Merkezi Başkanı

Yayından:
Sadece Belçika'da değil Batı Avrupa'da ırkçı bir eğilim söz konusu. Bunlara verilecek en iyi cevap güçlü bir demokratik katılımdır. Farklılıkların suhuletle çözülmesinden yanayız. Bunun Avrupa'da bir çözümü olmalı.
Avrupa'da ciddi bir hareketlenme var. Türk kökenliler toplumun hemen her alanında etkinlik göstermeye başladılar. Giderek daha saygın hale gelen bir Türk toplumu var. Türkiye ve Avrupa ülkeleirndeki Türklerle Türkiye arasında da ciddi bir mobilite var.x
Eşit haklara kavuşmuş, dıylanmayan bir topluluğun bireyleri olarak bundan sonra daha büyük katkılar vereceklerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder