9.08.2012

Dünya Hali - 10 Ağustos 2012

Gönüllü Sosyal Hizmet
Ve Hessen Türk Toplumu’nun Gönüllü hareketi

Atilla Karabörklü
Hessen Türk Toplumu Başkan yardımcısı
“Dostane” projesi sorumlusu


Yayından:
"2007'den itibaren gönüllü hareketleri geliştirerek, Türk toplumunun güzel yüzünü daha da göstermeye çalışan bir topluluk oluşturduk.
'Dostane projesi' çevremizdeki duyarlılığı arttırmak, toplumsal sorumlulukları üstlenmek amacıyla ortaya konmuş bir projedir. Amaç olarak da Türk toplumunun bulundukları yerlerde sorumluluk alabilmesini sağlamaktır. Böylece ön yargıları kırıp öğrenme süreçlerini geliştirmeyi amaçlıyoruz.
Alman toplumunun ana unsurlarından biri gönüllü hareketin içerisinde olmaktır. Kendi yaşadıkları topluma katma değer ürettiklerini düşünüyorlar. Türk toplumu olarak toplumun geleceği için sorumluluk almamız gerektiğini düşünüyoruz.
Yaşadığımız toplumda karşılıklı olarak ön yargılar var. Bunların neticesinde Türk toplumu ciddi şekilde baskı altına giriyordu. Bizdeki ön yargıların kırılması ve bu topluma Türklerin gerçek yüzlerini göstermek için gönüllü bir hareket girişiminde bulunduk."


Daha fazlasını dinle: Atilla KarabörklüMilli Eğitim Bakanlığı Ve Anadolu Üniversitesi İşbirliğinde Yürütülen Programlar İle yurtdışında Açıköğretim ortaokulu ve Açıköğretim lisesi.


Dr. Atilla Doğan
Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi

Yayından:
"Almancanız çok iyi olsa dahi çocuğunuzla farklı bir kültürden geliyorsanız önce Türkçe konuşmaya çalışın.
Bizim hizmetlerimiz çok geniş bir nüfuza yöneliktir. Açık öğretim lisesi özellikle yurt dışındaki vatandaşlarımıza 12 yıllık eğitimini sağlamak amacıyla yürütülmektedir.
Açık öğretim okulu Milli Eğitim Bakanlığıyla işbirliğinde hizmet verecek olan 4 yıllık eğitimdir. Bu eğitime 4 yıllık ilkokul belgesi olanlar, 2.derece okuma belgesi olanlar, Türkiye'de ortaokul 1.,2.,3.,4. sınıfı okuyanlar, Batı Avrupa'da öğrenim gören en az 4.sınıfı bitirmek üzere denklik kuranlar başvurabilir.
Açık öğretim lise programlarına, orta öğrenimini bitiren herkes katılabilir. Ve bu alacağınız diploma, bütün örgün liselerle alacağınız diplomalarla eşdeğerdir.
Bu program eğitimde fırsat eşitliği isteyen Avrupa'da yaşayan soydaşlarımıza da hizmet götürmeyi amaçlıyor."    


Evlilikte ilişkiler

Seda Didem ERKEN

Psikolog
Yankı Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Yayından:
"Sosyal değiş-tokuş teorisine göre sıkıntılı ilişkileri olan bireyler olmayanlara oranla can sıkıcı davranışları daha çok değiş-tokuş ediyorlar. Algılamada odaklanma oluyor. Yani olumsuz ilişkilerde davranışlara karşı negatif alıyor ve negatif davranıyor. Olumlu ilişkilerde ise davranışlar iyi anlamlandırılıyor.
İnsan ilişkilerinde biraz da subjektif yaşıyoruz. Objektif olamıyoruz bu da bizi kötü etkiliyor.
Evliliklerde ilk 1 yıl çok önemlidir. İlişkilerde boşanma yoluna gitmemek için biraz daha özenli davranış gerekir. Zaman geçirmeyi azaltmamak, hem ayrı ayrı hem beraber vakit geçirmeye çalışmalılar. Partnerinizin mutluluğu sizi de etkiler. Bu yüzden birbirini desteklemek çok önemlidir."


Daha fazlasını dinle: Seda Didem Erken

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder