7.06.2012

Ankara'da Yurtdışı STK Buluşması

Yurtdışı Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması-2


Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından düzenlenen Yurtdışı Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması 1. gününü geniş bir katılımla tamamladı.


Sırasıyla Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Başbakan Yardımcısı  Bekir Bozdağ, Devlet Bakanı hayati yazıcı, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın konuşmaları ve oturumların yapıldığı ilk gün konuşmacılar yurtdışında bulunan Sivil Toplum Kuruluşlarının Türkiye için taşıdığı anlamı ve önemi vurguladılar, Türkiye'nin göçün ilk yıllarına kıyasla bugün geldiği aşamayı ve yurtdışındaki vatandaşların sorunlarının çözümü için oluşturulmuş mekanizmaları anlattılar. Oturumlarda sivil toplum kuruluşlarının da soruları yazılı ve sözlü olarak alındı ve cevaplandırıldı.


STK temsilcileri söz alarak
sorunlarını ve taleplerini dile getirdi
Yurtdışında Türk sivil toplum kuruluşlarının etkin çalışmalarına dikkat çeken Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Siz herkese örnek oldunuz. Biz kendi ayaklarımız üzerinde durabiliriz mesajını bütün dünyaya verdiniz. Sizin Türkiye'ye yaptığınız katkılar tartışılamaz. Bundan dolayı ayrı ayrı gönül dolusu teşekkürler ediyorum" dedi.
Bakan Bozdağ sözlerini şöyle sürdürdü:
"Artık Türkiye daha güçlü bir Türkiye. Biz diyoruz ki; nerede bir soydaşımız, nerede bir akrabamız varsa, nerede bir vatandaşımız varsa Türkiye orada olacaktır, yanında olacaktır, beraber olacaktır. Bunun için çalışıyoruz, bunun için gayret ediyoruz. İşte bu toplantı da bu amaçla Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığımız tarafından tertip edilmiştir. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı aslında Diaspora Bakanlığı'dır. Nerede bir vatandaşımız varsa orada dalgalanan bir ay-yıldızlı bayrağımız var demektir."
"Bizim entegrasyon sorunumuz yok. Bugünkü sorun entegrasyon değil eşit katılım sorunudur. Bugünkü sorun ırkçılık sorunudur, ayırımcılık sorunudur."
"Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız artık yaşadıkları ülkelerde oy kullanabilecekler. Bu uygulama ilk olarak 2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde gerçekleştirilecek."
"Almanya gibi ülkeler çifte vatandaşlık hakkı vermiyorlar. Bu bir ayırımcılıktır, insan haklarına aykırı bir uygulamadır. Bu konuda yaşanan sıkıntıları Alman yetkililerine ilettik."


Dünya Hali'nin STK buluşmasından canlı yayını 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder