2.10.2012

Dünya Hali - 03 Ekim 2012

Belçika’da yerel seçimler - 2
Belçika’da yerel seçimler ve Belçika Türk toplumu açısından anlamı
Partilerin göçmen kökenli seçmene yaklaşımı
Türk adayların parti tercihleri
Seçim ülkeye ne getirecek
Seçimlerde göç kökenli seçmenlerin etkisi
Türk adayların performansı


Meyrem ALMACI
Anvers Belediyesi
Yeşiller Partisi Anwers Grup Başkanı
Groen - Yeşiller Listesinden 1. Sıra adayı
Meyrem Almacı
Yayından:
"Anwers çok büyük bir şehir. Seçmenlerin üçte biri yabancı kökenli. Bunların arasında Türkler en büyük grubu oluşturuyor. Yerel seçimler bizim için çok önemli. Burada ırkçılık söz konusu. İşgücü piyasasında, konut piyasasında bunu görüyoruz ve bunun değişmesi gerekiyor. Umarım Belediye Başkanlığını kazanarak bu durumu değiştirebiliriz.
Maalesef bizim dışımızda vatandaşlık konusunda yeni yasaya kaşı çıkan olmadı. Vatandaşlık kriterleri giderek daha da sıkı hale geliyor. Şu anda muhalefetteyiz, umarım bu konuda da gelecekte yaptırırmımız olabilir. Yabancıların bir zenginlik olduğunu  söylüyoruz ve ırkçılıkla mücadele ediyoruz. Bu konularda diğer partilerden de destek istiyoruz.
Yeşiller partisi her bölgede yabancılara olumlu bakan bir partidir.Flaman bölgesinde herkes benim Türk adayı olarak tanıyor ve bu konuda neler söylediğimi biliyor.
geleceğimize oylarımızla yön vermek istiyoruz.
Azınlıklar arasında siyasi bir koalisyon gerçekleştirebiliriz.
Genel toplum içinde partimiz üçüncü parti durumundayız.
Eşit haklar hem yerel hem de genel seçimlerde en önemli söylemimiz."

Daha fazlasını dinle: Meyrem ALMACI  Süre: 17'


Öztürk TAŞPINAR
Lier
SPA Listesi 6. Sıra adayı
Öztürk Taşpınar

Yayından:
" Diğer yerlerde olduğu gibi ekonomi, eğitimle ilgili sorunlarımız var. Aslında biraz pragmatik olursak, hem Belçikalıların hem de Türklerin sorunları aynı. Seçimlerde genelde %30'luk bir bilinçli oy kullanımı var. %70 lik bir grup ise seçimden bir iki hafta öncesine kadar kararsız olabiliyor.
Yabancı adaylarda aslında partiler değil adaylar önemli. Bazı dersler aldık. Bunun için farklı yöntemler kullanıyoruz. Üç partiyle görüşmeler yaptık ve Sosyalist İşçi Partisi ve Yeşiller partisi'nin bizim görüşlerimize ve sorunlarımıza daha yakın durduğunu gördük ve diğer partilerden adaylıklarını çekerek bu iki partiden aday olduk. Yani partilerden aday olmadık kendimize uyan partiyi seçtik."
Daha Fazlasını dinle: Öztürk Taşpınar, İlknur Cengiz


İlknur Cengiz
Gent
SPA/Groen İttifakı Listesi 12. Sıra adayı

İlknur Cengiz

Yayından:
"Yerel seçimlerde kazanan partiler ülke genelini de etkileyecek. Önemli olan Türk toplumunun ihtiyaçlarına önem veren adayların kazanması. Bir önceki seçimde sağ eğilimli partiler çoğunluktaydı. Ama şu anda Gent adına konuşursak bir Sosyalist belediye başkanımız var. Türk toplumu olarak şanslıyız.
Maalesef çok bilinçli oy kullanılmıyor. Hemşehricilik oy kullanırken rolü olabiliyor. Partilerin de duruşu önemli. Türk adayların aday oldukları partiler yabancılara karşı olabiliyor."
Daha Fazlasını dinle: Öztürk Taşpınar, İlknur Cengiz


Dr. Can Ünver
Türksan Göç Araştırmaları Merkezi Başkanı
Mutlaka seçimlerde oy kullanın. Bunu yapmadığınız takdirde orada ayakları sağlam basamaz. Öncelikle yaşadıkları ülkenin 
Eğe o ülkede yaşıyorsanız, o ülkenin bir parçası olarak toplumsal hayatta, siyasal hayatta yer almanız lazım. Artık turist değilsiniz, geçici değilsiniz. Çocuklarınız orada büyüyor, çeşitli imkanlardan yararlanıyor veyahut da sorunlarla karşılaşıyor. Demek ki bir toplumda olabilecek her türlü avantaj ve dezavantajla karşılaşıyorsunuz. Dolayısıyla yerel seçimlerde olsun, genel seçimlerde olsun seçme seçilme hakkınız varsa en aktif şekilde katılmak o ülkenin daha sağlam statülü bir vatandaşı olmanıza katkısı olacaktır.
Soldan sağa (arka sıra) Jef Van der Wee (Lier Socialist Parti Başkanı)
Memet Çınar (seçildi), Tekin Taşdemir (seçilemedi)
(ön sıra) Aysun Başkan (seçildi), Aysel Bayraktar (Anvers IL meclis adayı, seçildi)
Öztürk Taspinar (seçildi)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder