3.07.2013

Dünya Hali - 3 Temmuz 2013

Almanya'da SPD büyük koalisyona hayır dedi.
Seçime doğru anketler kafa karıştırıyor
Sosyal Demokrat Parti (SPD) Başbakan Adayı Peer Steinbrück, 
büyük koalisyon ihtimalinin gerçekleşmemesi için elinden 
geleni yapacağını söyledi
Anketler seçime ilişkin neler söylüyor?
Sosyal Demokratlar neden ittifak istemiyor?
Almanya Türk toplumu siyasilerden ne bekliyor?
Seçim atmosferi
Partilerin seçim programlarında öne çıkan konular
Partilerin Almanya Türk toplumunu ilgilendiren konulara yaklaşımları


Egemen CANTÜRK
Gazeteci

Yayından:
‘’Seçimi kimin kazanacağı konusunda bir tahmin yürütmek gerçekten çok zor. Her türlü ihtimallerin ortaya çıkabileceği bir seçim olacaktır. Ama şunu söyleye biliriz ki çeşitli parti koalisyonları ortaya çıkacaktır.’’  
‘’Öncelikle güncel bir gelişmeyle başlamak istiyorum. Seçimlere az bir süre kala parti programlarının açıklanmasıyla birlikte safların daha da belirginleştiği bir yola girdik diye biliriz. Bu aşamada Sosyal Demokrat Parti’nin Başbakan adayı Peer Steinbrück’ten bir açıklama geldi. Sosyal demokrat parti olarak Hristiyan Birlik Partisi ile koalisyona gitmeyeceklerini açıkladı. Biliyorsunuz ki son seçim anketleri bize bir koalisyona gidileceğini göstermektedir.
Almanya’da seçim anketleriyle birlikte yaygınlaşmış olan koalisyon kanısı oluşturmuştur. Aslında sosyal demokrat partiden böyle bir açıklama gelmesi manidar bir olaydır. Çünkü iki dönem önce sosyal demokrat parti Angela Merkel hükümeti ile bir koalisyona gitmişti. Bu büyük koalisyon sonrasında sosyal demokrat büyük bir kan kaybına uğramıştı.
Almanya’da şuan özellikle son anketlerde ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. Sosyal demokrat %5 oranında kan kaybederken şuan %25-26 civarında bir oy oranı ile karşımıza çıkıyor. Hristiyan birlik partisi ise %5 oranında oyunu çoğaltarak şuan %43 oy oranıyla karşımıza çıkmaktadır. Hür demokrat parti ise %5-6 oy oranına sahip gözüküyor. Eğer hür demokrat bu oy oranına sahip olursa Hristiyan Birlik partisi ile koalisyon kurma olasılığı ortaya çıkmaktadır. Yeşiller partisi ise %13 oy oranına sahip gözükmektedir. Bu anketlerde ki sonuçlar bize çeşitli şekillerde koalisyon kurulacağını göstermektedir.
Bu seçimlerde sosyal demokratların tek başına iktidara gelme gibi bir şansının olmadığını söyleyebilirim. Ama şöyle bir durum var. Yeşiller eğer oy oranlarını 1-2 puan yükseltebilir ise Sosyal Demokratla koalisyon kurabilirler. Sosyal demokratların son günlerde ortaya çıkan dinleme olayını gündeme getirmesi ve bu dinleme olayında Merkel’in bilgisinin olduğunu her fırsatta dile getirmeleri Hristiyan birlik partisinin oy oranlarının düşmesine sebep verebilir.
Seçimi kimin kazanacağı konusunda bir tahmin yürütmek gerçekten çok zor. Her türlü ihtimallerin ortaya çıkabileceği bir seçim olacaktır. Ama şunu söyleye biliriz ki çeşitli parti koalisyonları ortaya çıkacaktır.’’  
Dr. Can Ünver
Göç Araştırmacısı

‘’Almanya’da ki seçimler son ana kadar değişebilir. Kısacası neyin ne olacağı hangi partilerin kazanacağı açık bir sürpriz olacaktır.’’
‘’Sosyal demokrat parti’nin 2009’daki seçimlerde dibe vuruş oranı %24 civarındaydı. Bu seçimlerde ise son anketlerde sosyal demokrat partisinin oy oranları %25-26 civarında gözükmekte ve bu çok şaşırtıcı bir durumdur. Bunu temel sebebi bana göre Sosyal Demokrat Başbakan adayı seçilen Peer Steinbrück’ün konuşmaları ve gafları olarak görüyorum. Çünkü Alman seçmen bu tür olaylara çok fazla önem göstermektedir.
Hür demokrat partisinin oy oranlarını düzeltmesi beni çok şaşırtmaktadır. Çünkü koalisyonlar arasında çok ciddi problemleri olan bir partidir. Bu nedenle oy oranlarının artması çok şaşırtıcı bir durumdur. Buda bize son ana kadar seçimlerde ne olacağını ve her an her şeyin değişeceğini göstermektedir. Hristiyan Birlik partisi olan ve şuan iktidar olan partinin başkanı Angela Merkel’ partisi eğer son günlerde yaşanan dinlenme olayından haber varsa Hristiyan Birlik partisinin oy kaybı yaşayacağını tahmin ediyorum. Çünkü yaşanan bu olay gerçekten çok ciddi ve Avrupa’nın diğer ülkelerinden tepki toplayan bir olaydır.
Almanya’da ki Türk seçmenin seçime ilgisinin az olduğunu düşünüyorum. Ama Türk vatandaşlarımızın seçime ilgi göstermesi gerekiyor. Çünkü kendileri hakkında söz sahibi olmalıdırlar. Seçimlere hem vatandaş olarak hem de parlamentoya Türk vatandaşı sokarak hem söz sahibi hem de haklarını koruyabilirler.’’
Mete ATAY
Almanya Türk Öğretmenler Federasyonu Onursal
Başkanı 
Yayından:
''Seçimler bana göre 3 parti arasında geçecek diye tahmin ediyorum. Yeşiller, sosyal demokrat ve hristiyan demokratlar arasında bir seçim savaşı olacaktır.''
‘’Almanya’da kışın seçim hazırlıkları başladığında ilk adaylar ortaya çıktığında büyük bir seçim heyecanı vardı. Daha sonra ise yeni adayların çıkması belli sürtüşmelerin, dedikoduların ortaya çıkması o yaşanan heyecanı biraz aşağı çekti. Ama şuan baktığımızda seçime çok az bir süre kala yeniden Almanya’da bir seçim heyecanı başladı diyebiliriz. Kısacası şuan partilerin çalışmalarıyla, seçim programlarını anlatmasıyla Almanya şuan tam bir seçim temposuna girmiş durumdadır.
Bu seçimlerde bana göre Türklerin sonuca etkisi büyük olacaktır. Alman vatandaşlarından daha fazla Türk vatandaşlar seçimle ilgileniyor. Çünkü şuan ki partilerden 2-3 tanesi hem çifte vatandaşlık hem de anadil eğitimini gündeme getirmiş ve bu konularla ilgilenileceğini belirtmişlerdir. Bir diğer neden ise 3-4 eyalette Türk kökenli vatandaşlarımızın etkilerinin görülmesi sebebiyle Türk vatandaşları daha fazla seçimlerle ilgileniyorlar.
Almanya’da ki seçmen bilinçli bir seçmen olarak göze çarpıyor. Sosyal demokratların seçimde bir ittifak olayına girmemesinin nedeni bana göre bir seçim taktiği olabilir. Sonuçta partiler oy oranlarının dağılmaması adına taktikler geliştirmek zorundalar.
Bu sene olacak seçimler bana göre geçen sene olsaydı eğer, büyük bir olasılıkla iktidar değişirdi. Çükü Angela Merkel’in AB ülkeleri arasında çıkan maddi krizi iyi yönetemediğinin büyük bir etkisi olacaktı. Şuan yine bir iktidar değişimi olabilir. Şuan konuşulan ve anketlerden çıkan sonuçlar bir koalisyon olacağı yönündedir. Yeşiller ve Sosyal demokrat parti oy oranlarını yükseltebilir ise bir Yeşiller ve Sosyal Demokrat koalisyonu kurulabilir. Ama her iki parti oy oranlarını düşürür ise Hristiyan Demokrat parti tekrar iktidarda kalacaktır. Ama tabi son ana kadar ne olacağını bilemiyoruz.
Seçimler bana göre 3 parti arasında geçecek diye tahmin ediyorum. Yeşiller, Sosyal Demokrat ve Hristiyan Demokratlar arasında bir seçim savaşı olacaktır. Tabi şunu da unutmamak gerekir. Seçmenin seçime nasıl bir ilgi göstereceği de çok önemlidir. En çok seçmeni olan seçmenini iyi mobile eden parti bir adım önde olur.’’

Yayını dinleyin
1. Bölüm: Süre 24'57"
2. Bölüm: Süre 24'04"
 Programın tamamını dinle: Süre 50'15"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder