10.07.2013

Dünya Hali - 10 Temmuz 2013

Merkel seçimden yine zaferle mi çıkacak?

Almanya’da seçim kampanyalarının temaları
Almanya Türk toplumu açısından seçimin anlamı
Hangi sonuç olası görünüyor?
Almanya Türk toplumu siyasilerden ne bekliyor?
Türkiye kökenli vatandaşların seçim davranışı ne olabilir?
Sandık kültürü ve oy kullanmanın önemi
Partilerin Almanya Türk toplumunu ilgilendiren konulara yaklaşımları

Kenan KOLAT
Almanya Türk Toplumu Başkanı
Yayından:
‘’Yaklaşık olarak 2 bin tane milletvekili adayına mektup hazırlıyoruz. Onlara bizim 7 tane isteğimizi göndereceğiz.''
‘’Bu seçimler Almanya’da ki Türkler açısından da büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü şuanda ki görüntü Almanya’da ki Başbakan Merkel’in partisini %38 ile %42 arasında oy alabileceğini göstermektedir. Hür demokrat parti ise %4 ile %6 civarında değişen oy oranlarına sahiptir. Hür demokratların seçim barajını geçmesi durumunda Merkel’in partisi tekrar iktidar olarak devam eder. Halkın büyük bir çoğunluğu partinin bu şekilde devam etmesini istemiyor, ama Merkel’in Başbakanlığına devam etmesini istiyorlar. Sosyal demokrat parti ise %25 civarında, yeşiller ise %14 ile %16 arasında bir oy oranına sahip olacağı gözükmektedir.
Biz Türkler olarak partilere hatta bu sene ilk defa uygulanacak olan bir sistem yapacağız. Yakın zamanda internet sitemizde bulabilirsiniz. Bütün Almanya’da 330 tane seçim çevresi var. Yani 660 milletvekili'nin 330 tanesi doğrudan bölge adayı olarak seçiliyor. Şimdi biz ise eyaletlerde ki birinci oylarla ilgili kampanya yapacağız. Yaklaşık olarak 2 bin tane milletvekili adayına mektup hazırlıyoruz. Onlara bizim 7 tane istemimizi göndereceğiz. Bunları biz internet sitesine koyacağız. Vatandaşlar internet sitesine girerek burada vekillerin mektuplara verdikleri cevapları görebilecek ve kime oy vereceklerini belirleyebileceklerdir.
7 maddelik listemiz şunlardır.
Ø  Federal düzeyde bir bakanlık: İstediğimiz bu bakanlık güç ve katılım bakanlığı adı altında istiyoruz. Bunu istememizin sebebi ise Devlet Bakanlığının hiçbir yetkisi yok ve bütün işlevleri İç İşleri Bakanlığı yapmaktadır. Biz de bu konunun bir toplumsal konu olduğu için ayrı bir bakanlıkla bunları gerçekleştirelim dedik.
Ø  Irkçılıkla mücadele konusu: Özellikle Almanya’da Nazi cinayetleri ile daha çok gündeme gelen ama iki Almanya’nın birleşmesinden bu yana yaklaşık olarak değişik sayılara göre %30 ile %80 arası kişinin öldürüldüğünü biliyoruz. Bu yüzden biz de diyoruz ki ırkçılıkla mücadele aynı zamanda toplumsal bir mücadeledir.
Ø  Türkiye’nin Avrupa Birliği konusu: Bu bizim için en önemli konulardan biridir. Türkiye’ye bir tarih verilmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Ø  Vatandaşlık konusu: Bu konuda bizim için önemlidir. Özellikle çifte vatandaşlık konusu üzerinde hep konuşuruz. Çifte vatandaşlık temel sorunlardan biri olsa da ana sorun bize göre Alman vatandaşlığına geçiş işlemleri koşullarının zorlaştırılmış olmasıdır.
Ø  Eşit katılım yasası: Bu hazırladığımız yasa taslağı bir ilktir. 60 sayfalık bir yasa taslağıdır.
Ø  İş piyasası: İş piyasasında kimi zaman meydana gelen gelişmeler ne yazık ki göçmen ve gençlerimize olumlu yansımamaktadır. Bu yüzden de özel programların yapılması gerekmektedir.
Ø  Yaşlılarımızın hakları: Bu konu hiçbir zaman gündeme gelmemektedir. Özellikle yaşlanmış buraya emek vermiş, yaşamını vermiş insanlarımızın sorunlarında bir çözümsüzlük vardır. Bu konuya hiçbir zaman el atılmamıştır. Bizde mutlaka bu konun ele alınmasını istiyoruz.

Almanya’da parlamentoya girecek Türk kökenli vatandaşlarımızın sayısında bir artış olacaktır. Cem Özdemir, Sevim Dağ demir, Özcan Mutlu, Ülker Rasimi, Cemile Yusuf, Macit Karamehmetoğlu bu isimlerin mutlaka parlamentoya girmesi bekleniyor. Yani kısacası şuan 5 olan sayının bu seçimlerde artmasını bekliyoruz.’’


Egemen CANTÜRK
Gazeteci
Yayından:
‘’Almanya’da sokaktaki Türkler özellikle  o Nazi cinayetlerinde Alman devletine karşı olan güvenini yitirmiş durumdadır. Alman devletinin süratle bu güveni tazelemesi ve tekrar kazanması gerekmektedir.’’
‘’Öncelikle ben çok önemli bir konuya değinmek istiyorum. Almanya’da 3 milyon vatandaşımız var. Bunların yaklaşık 1 milyonu Alman vatandaşlığına geçmiş durumdalar. Bu 1 milyon kişiden yaklaşık olarak 650 bin kişi oy kullanmak için sandıklara gidecekler. Ama bu 650 bin kişiden sadece %24’ü sandığa gidip oy kullanacaklardır. Bu oran gerçekten çok düşüktür. Türkler arasında bu oranı arttırmalı ve seçimlerde sandıklara daha fazla vatandaşımızı göndermeliyiz. Bu oranları yükseltmek için sivil toplum kuruluşlarımızda çalışmaktadır.
Almanya’da sokaktaki Türkler özellikle o Nazi cinayetlerinde Alman devletine karşı olan güvenini yitirmiş durumdadır. Alman devletinin süratle bu güveni tazelemesi ve tekrar kazanması gerekmektedir. Bu yaşanan skandallara birçok isimler bulaştı ve kendilerini gizleyemediler. Bazı kişiler ise devletin kutsiyeti adına bir takım yanlışlara imza attılar. Buda tabi Alman devletinin saygınlığını gölgeledi.
Parti bazında ise Türkler yeşiller ve sosyal demokrat partiye daha yakınlar. Hristiyan birlik partilerinin özellikle iç politikasını eleştiriyorlar. Çifte vatandaşlık yaklaşımları özellikle çok tartışılmaktadır. Bu anlamda Türklerin politik olarak daha aktif olması gerekiyor. Fakat sokaktaki insan sadece ekonomik kaygılarını belirtiyor. Bu yüzden de politika ikinci planda kalmaktadır.’’

Dr. Can Ünver
Göç araştırmacısı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder