12.09.2012

Dünya Hali-12 Eylül 2012

Hollanda’da yapılmakta olan erken genel seçim Hollanda Türk toplumu için ne anlam taşıyor? 
Türk toplumunun siyasete bakışı? 
Demokratik katılım aracı  olarak seçimler…

AHMET AZDURAL
Hollanda Türkler İçin Danışma Kurulu Müdürü

"Sanki yaşanmakta olan ciddi ekonomik krizin faturası göçmenlere çıkarılmaktadır. Türk gençleri arasındaki işsizlik oranı %30'u aşmıştır. Bu ilk defa bu kadar yüksek. Ayrımcılık ayyuka çıkmıştır. Yoksullaşma hızla artmıştır.
Bu seçimlerde yabancıların malzeme yapılmaması olumlu, ancak diğer taraftan, yabancıların sorunlarına değinilmemesi, duyarsızlık da ciddi bir sorun. Sadece seçimlere katılmak değil siyasi karar süreçlerine katılmanın çok önemli olduğunu söylemek gerek. Daha fazla sorumluluk almak gerek."
Dr. VEYİS GÜNGÖR
Avrupa Türk Demokratlar Birliği Hollanda Başkanı

Yayından:
"Bugün sandığın sonuçlarını siyasi partilerin ekonomik krizle mücadelesi, Avrupaa Birliğine bakışı belirleyecek. Bizlerin seçim malzemesi olarak kullanılmaması sevindirici.Göçmen kökenli seçmenlerin %55 oranında sandiğa gitmesi bekleniyor. Umarım Türkler'de bu oran daha da yüksek olur çünkü Başbakanı belirleyecek nitelikte.
Seçim propagandası sırasında karşımıza çıkan en önemli soru şu: bugüne kadar parlamentoya gönderdiğimiz türk kökenli arkadaşlarımız Türk toplumuna çok yararlı olmadılar. Bundan sonra ne olabilir ki?
Gerçekten de arkadaşlarımız seslerini çıkarıp, parti programı dışına çıkamadılar.
Türk toplumu Ankara'nın siyasetini Holladanınkinden daha yakından takip ediyor.
Bu siyasi katılım açısından endişe verici. Öte yandanh gençlerin siyasete ilgisinin arttığını ve siyasi partilerde daha fazla yer almaya  başladğını görmek umut verici."Daha fazlasını dinle: Ahmet Azdural; Veyis Güngör; Can Ünver

Dr. CAN ÜNVER
Türksan Göç Araştırmaları Merkezi Başkanı
Yayından:
"Ne yazık ki Hollanda'da da başka ülkelerde olduğu gibi yabancı karşıtı akımlar partileşti ve yabancılar açısından hak kaybına neden oldular. Seçmen konumundake Türklerin mutlaka oy kullanmaları gerekiyor. Pembe koalisyona doğru bir gidiş olduğu görülüyor. Son koalisyon ise Hollanda'ya zararlı olmuştur.
Seçime katılım oranıyla ilgili beklenti çok yüksek değil. Ancak seçimlere ilgi göstermek gerekiyor. Başkası sizin sorunlarınıza sahip çıkmaz. Kendilerinin sahip çıkması gerekiyor. Toplumda siyasete katılmak sadece bir siyasi partide çalışmak demek değil. Bir sicil toplum kuruluşu içinde yer almak da siyasete katılmaktır. Bu da zaman isteyen bir şey. İçinde yaşanılan toplumun kabul kültürne, vatandaşların becerisine ve sağlanan şartlara bağlı."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder