9.09.2012

Dünya Hali - 10 Eylül 2012

NRW'de İslam Din Dersleri Başladı
Dolunay Kır Şimşek öğrencileriyle
İslam dini dersleri Almanya’da yeni öğretim yılında müfredat programı içinde
Bugüne kadar resmen verilmeyen ve müfredat programı içinde olmayan İslam dini dersleri ilk kez Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde verilmeye başlandı.
 Dolunay Kır Şimşek
Öğretmen

"Yeni müfredat tam anlamıyla çıkmış değil. Kitaplar da piyasaya çıkmış değil. Ama eski müfredat ve eski kitaplarımızla çalışma şansımız var. 
60 kadar öğrencim var, ama tamamı Türklerden oluşmuyor. O yüzden de dersi Almanca veriyoruz. En az 12 kişi olması gerekiyor."

Daha fazlasını dinle:Dolunay Kır Şimşek ve Mete Atay

 Mustafa Tütüneken 
2003'ten beri İslam Bilgisi Dersi öğretmeni ve 3 seneden beri Din Dersi Öğretmeni yetiştirme kurslarını yönetiyor. Ayrıca ilkokullar için hazırlanan müfredat komisyonu üyesi. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Bonn Üniversitesi Şarkiyat Bölümü mezunu.

Yayından:
"Geçtiğimiz yıl Eyalet Meclisi 'nden çıkan kararla Katolik ve Protestan derslerinin sahip olduğu hak ve hukuka Müslümanlar için de öngörülmesi gerektiği , bunun da yasa olarak getirilmesi gerektiği noktasına gelindi.
Ders kitaplarındaki sıkıntı sadece Almanya için geçerli değil, ancak Almanya' da bu sıkıntı daha yoğun.Çünkü kaynakların çoğu Arapça,Farsça,Türkçe.Bunların Almancaya Çevrilmesi gerekiyor. Bu da oldukça zaman alıyor.
Almanca ders materyali hazırlamak çok daha zor oluyor ancak bizi çok daha verimli çalışmaya yöneltiyor. Müfredatta neler olacağını söylemek haksız rekabete sebep olacağı için ayrıntı veremiyoruz, ancak daha önceki din dersi kitaplarındaki konulara pararlel konuların olacağını söyleyebiliriz.Müslüman olmayan öğretmenlerin bu derslere girmesi yeterli olmadığı gibi, müslüman olsa da yetersiz öğretmenler tarafından da verilmesi doğru değil."

Daha fazlasını dinle: Mustafa Tütüneken ve Mete Atay

 Mete Atay
Almanya Türk Öğretmenler Federasyonu Onursal Başkanı


Yayından:
"Yıllardır bu konuda çok büyük sıkıntılar yaşandı. Daha önce de Kuzey ren Vestfalya eyalet olarak İslam din dersi programı hazırlamıştı ama müfredatın içinde değildi ve sınıf geçmeyi etkilemiyordu. Bu soruna son nokta konmuş oldu.
Alman Anayasası İslam dinini resmi bir dil olarak tanımıyor.Din derslerinin okul ortamında yapılıyor olması İslam dersleri imajının düzelmesine neden olacak.
Bu derslerin verilmesi sadece müslüman çocuklar için değil bütün Alman toplumu çin de önemli. 12 çocuğun içinde sadece Türkler varsa ders Türkçe verilebilir. Başka milletten çocuklar varsa Almanca dlinde verilecek. Bu derslerin müslüman bir kişi tarafından verilmesi daha doğru."
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder