23.01.2013

Türkçe Öğretim Atağı

Avrupalı Türkler için  Türkçe Öğretim Atağı
T.C. Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı,  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, TRT- Okul Kanalı, Ankara Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nin  paydaş olduğu ‘’Yurtdışındaki Türklere Türkçe Öğretimi’’  çalışmalarının üçüncü toplantısı Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü Senato Toplantı salonunda 22 Ocak 2013 günü gerçekleştirildi.

Toplantıya projenin paydaş kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile, alan uzmanı akademisyenler katıldı. Yine eş zamanlı olarak ABD’den ve  Almanya’nın Köln kentinden  alan uzmanları video konferans ile katılarak görüşlerini bildirdiler.

Toplantı Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın’ın konuşması ile açıldı. Ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür toplantının amacı hakkında katılımcıları bilgilendirdi.  Daha sonra söz alan YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Şaban Çalış çalışmanın öneminden söz etti.
Soldan sağa: Atilla Doğan, Metin Özısınmaz,
Mete Atay, Havva Engin, Dilek Yankaya

En Hızlı ve En Etkili Yöntem Uzaktan Öğretim
Toplantıya Anadolu Üniversitesi Senato Toplantı salonundan katılanlar, bu çalışmanın bugün kadar Türkçe öğretimi ortaya konulan uygulamaların bir sentezi olacağı, Türkçeye yabancı olmayanlara Türkçe öğretme amacı ile hareket edileceğini ifade ettiler.

 Yabancılara Türkçe öğretilmesi ile akraba topluluklara Türkçe öğretilmesi hususunda bugün Türkiye’de önemli birikimin olduğu, bu birikim ile ortaya konulan modellerin uluslararası tanınırlığı için önemli yol alındığı belirtildi.  Gündemdeki yeni hedefin ise Avrupa’da yerleşik Türkler başta olmak üzere yurtdışındaki Türklere ve yeni nesillere iyi Türkçe öğretmek olduğu, sıfır noktasında olmayan Türk kökenlilerin; Türkçeyi iyi konuşma ve iyi anlamanın ötesinde iyi okuma ve iyi yazma düzeyine ulaşma çabası olduğu bunun gereğini yerine getirmek üzere çaba gösterildiği belirtildi.
Yurtdışındaki  Türk kitlesine eğitim-öğretim amacıyla en hızlı ve etkili  ulaşabilmenin yöntemi olarak uzaktan öğretim sisteminin tercih edildiğinden söz edilen toplantıda; Anadolu Üniversitesi’nin 1986 yılından bu yana uzaktan öğretim sistemi ile Avrupa’daki  Türklere ortaokul, lise ve üniversite düzeyinde öğretim hizmeti verdiğinin altı çizildi.

Eskişehir’deki toplantıya Köln’deki Bürodan Katıldılar
Anadolu Üniversitesi Senato salonunda gerçekleşen toplantının en etkili anları ise saat farkına rağmen Portland Eyalet Üniversitesi Türkçe Dili Programı Başkanı Associate Professor K. Pelin Başcı Grehan’ın video konferans aracılığı ile ABD’den katılması oldu. Yine Köln’deki Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa İrtibat Bürosu toplantı salonundan; Türkçe öğretiminin önemli isimleri 2500 km. uzaktaki toplantıya eş zamanlı katıldılar.

Köln’deki toplantıya, Almanya’dan; Türk Öğretmenler Federasyonu Onursal Başkanı ve Yazar Mete Atay, Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Üyesi ve Heidelberg Göç Araştırmaları ve Kültürlerarası Eğitim Merkezi Yöneticisi Prof. Dr. Havva Engin, Belçika’dan; Institut Libre Marie Haps Yüksek Okulu(ILMH) Türkçe Bölüm Başkanı Eser Baysal, Fransa’dan; Sosyoloji ve Siyasal Araştırmalar Proje görevlisi ve çevirmen Dr. Dilek Yankaya ile Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Programları Koordinatörü Dr. A.Atilla Doğan katıldılar.

Çalışma toplantısı, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın’ın; ‘’ Üniversite olarak, bütün birikimimizi ve kaynaklarımızı ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere ilgili kişi ve kurumların hizmetine sunmaktayız. Yurtdışındaki Türklere ‘’İyi Türkçe Öğretmek’’ üzere de herkesin ve herkesin hizmetindeyiz. Bu toplantı, bu iradenin bir göstergesidir. Toplantıya katılmak üzere Eskişehir’e gelenlere, ABD ve Almanya’dan katkı veren uzmanlara ve Üniversitemizin idari ve öğretim kadrosuna teşekkür ederim’’ içerikli sözleriyle sona erdi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder